porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 4


G.W.temat nr 308-142
visibility czytano 621 razy

Jakie gwoździe do budowy więźby dachowej?


Budowana jest u mnie więźba dachowa z krokwi pod dachówkę ceramiczną. Wykonawca stosuje zwykłe gwoździe stalowe czarne (załączam kilka fotografii). Gdzieś Pan pisał, że powinny być stosowane gwoździe skrętne. Jak to powinno być poprawnie?


Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy konstrukcje błędy wykonawcze domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego porady wykonawcom porady inwestorom

SBtemat nr 308-348
visibility czytano 9066 razy

Kształcące rozterki początkującego budowlańca


Po kilku miesiącach pracy w branży pojawiło się w mojej głowie sporo wątpliwości, które chciałbym żeby Pan rozjaśnił.


1. Jak powinno się postępować z krzywymi wytykami słupów czy rdzeni pod słupy,belki? Praktykuje się wyginanie ich do skutku kluczem jednak gdy ich przesunięcie względem poprawnego wynosi kilkanaście centymetrów to ich krzywizna po takiej operacji nawet dla laika wydaje się podejrzana. Może lepiej je uciąć i nawiercić nowe otwory w sposób analogiczny do tego, który przedstawił Pan w temacie nr 223?
Na jednej z budów w wyniku zmian w projekcie (projekt się zmienił, ale na papierze wciąż mieliśmy starą - nieaktualną koncepcję) należało postawić schody w miejscu gdzie była płyta fundamentowa (30 cm z betonu"wodoszczelnego"). Czy wypuszczenie wytyków pod schody można wykonać analogicznie jak sugeruje Pan w poradzie 223? U nas wykonano identycznie jak wskazani wykonawcy w tej poradzie. Jak stwierdził mój przełożony "beton przygniecie". Na szczęście to były proste jednobiegowe schody.
Gdy mamy wstawić np. podciąg (stalowy szkielet z strzemion i prętów podłużnych) w stalowe wytyki podczas zbrojenia stropu to czy ma jakieś znaczenie czy wstawimy te wytyki w środek, na zewnątrz czy na zmianę? Czy może nie ma to większego znaczenie a istotne jest tylko to żeby po wstawieniu była odpowiednia otulina?


2. Fundamenty pewnej rezydencji jednorodzinnej (tej od schodów) wykonywaliśmy podczas srogich mrozów w okolicach -10 stopni Celsjusza w nocy i niewielki mróz w dzień. Podobno zastosowaliśmy jakiś beton zimowy który może wiązać do -10 stopni C. Czy takie cuda istnieją czy doszło do jakiegoś nieporozumienia i przecenienia możliwości tego betonu? Pielęgnacja, którą zastosowaliśmy sprowadzała się do przykrycia szalunków folią. Dodatkowo zamówiono C30/37 zamiast C25/30 jednak z tego co czytałem w książce "Beton i jego technologie" beton, który zamarznie w nieodpowiednim momencie może stracić znacznie więcej niż 20% wytrzymałości.


3. Czy wysadziny od gruntu podczas mrozów są groźne tylko dla małych domków ewentualnie samych fundamentów czy mogą równie dobrze doprowadzić do popękania betonu kilkupiętrowego budynku, który nie został zasypany na zimę?


4. Jak betonować ściany żelbetowe albo szyby windowe aby nie dochodziło do rozsegregowania kruszywa i powstania raków i porów w dolnej części elementów? Normalnie powinno się zapewnić odpowiednio mały swobodny spadek podczas betonowania z pompy, ale te elementy są tak gęsto zbrojone, że nie da się wsunąć rękawa pompy do środka i betonuje się zrzucając beton z 2/3 metrów co prowadzi do ww problemów. Ewentualne ubytki wypełniać masami naprawczymi do betonu? Czy gdy ubytek jest wyjątkowo wyraźny tj. dziura w którą można wsadzić pięść w 24 cm szybie windy też można w ten sposób naprawić czy wymaga to jakiejś szczególnej technologii?


5. Przywołuje Pan czasami wykonawców, którzy bronią się sloganami w stylu"robię tak od dwudziestu lat i nigdy nie było reklamacji". Jak to interpretować? Kłamią? Ludzie nie zawsze reklamują bo zakładają, że problemy pojawiające się po dwudziestu latach nie podlegają reklamacji/nie są winą wykonawców? Wiele błędów daje o sobie znać po okresie dłuższym niż 20 lat? Czasami nie wiadomo dlaczego, ale ewidentny błąd nie daje o sobie znać albo wymaga bardzo precyzyjnych badań aby go zauważyć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe błędy wykonawcze błędy projektowe fizyka budowli konstrukcje żelbetowe

Pawełtemat nr 308-795
visibility czytano 2791 razy

Hydroizolacja i odwodnienie muru oporowego


Witam. Poniżej mam kilka pytań na temat ścian oporowych.

1) W jaki sposób wg Pana należy poprawnie zabezpieczyć monolityczną żelbetową ścianę oporową wylewaną na mokro przed korozją stali zbrojeniowej, destrukcją betonu i pojawianiem się na powierzchni wykwitów solnych?
Uprzejmie proszę o przedstawienie detali poprawnego rozwiązania tego typu konstrukcji dla mojego przypadku.
Pragnę podkreślić, że konstrukcja ma na celu utrzymanie nasypu drogowego i jest projektowana w bezpośrednim sąsiedztwie projektowanego ronda. Mur oporowy będzie zatem narażony zwłaszcza na
destrukcyjne działanie soli sypanej na drodze, czyli będzie pracować w środowisku o dużej agresywności wód gruntowych. Z uwagi na linie rozgraniczającą inwestycje projektant był zmuszony zrezygnować z odsadzki lewej i wydłużyć znacznie podstawę fundamentu od strony nasypu z prawej strony, aby spełnić warunek m.in. na obrót oraz przesuw.
Z geologii (patrz odwiert nr 20) wynika, że poziom projektowanej płyty fundamentowej ściany oporowej będzie znajdować się poniżej stwierdzonego poziomu wody gruntowej
(z uwagi na nasyp drogowy projektowany teren będzie powyżej istniejącej rzędnej terenu).
Fundament konstrukcji posadowiony będzie na nawodnionych glinach piaszczystych. W celu spełnienia warunku na poślizg konieczne było zaprojektowanie płyty w nachyleniu wraz z ostrogą.
Projektant dodatkowo zaleca odwodnienie tej ściany w celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji konstrukcji - chodzi tu prawdopodobnie o to, aby zapewnić w miarę możliwości jak największy współczynnik tarcia pomiędzy podłożem a podstawą ściany.
Wydaje mi się, że ze względu na wysoki poziom wody gruntowej konieczne będzie trwałe obniżenie zwierciadła wody gruntowej i zastosowanie drenażu w poziomie podstawy lub nieco powyżej.
Mam kilka pomysłów odnośnie właściwego wykonania hydroizolacji ściany i odprowadzenia nadmiaru wody opadowej jednakże chciałbym zasięgnąć informacji jak Pana zdaniem dla tej sytuacji powinno wyglądać poprawne zabezpieczenie tego typu konstrukcji, aby nie ulegała ona w przyszłości awariom. Istnieje możliwość wpięcia się drenażem do studzienki projektowanej kanalizacji deszczowej na potrzeby planowanej inwestycji drogowej.

2) Jaki rodzaj zasypki gruntowej będzie tutaj najbardziej wskazany?
Grunty spoiste np. gliny są najcięższe i często się je stosuje, aby zapewnić warunek na obrót i przesuw, a tym samym obniżenie i tak znacznych gabarytów podstawy muru. Warto tutaj zwrócić jeszcze uwagę na potrzebę zastosowania właściwej podbudowy pod nawierzchnię, która wg branży drogowej będzie wynosić ok 80-100cm.

Pragnę jeszcze dodać, że wymiary ściany oporowej wyszły znaczne z uwagi na konieczność montażu na gzymsie ekranów akustycznych o wysokości 5,0m. Siły parcia od wiatru są tu zatem znaczne.
Konstrukcję ekranów stanowić będą słupy stalowe typu HEB w rozstawie co 4,0m. Ściana pionowa muru usztywniona dodatkowo pilastrami o wymiarach w przekroju 0,6x0,6m. Na nich mocowane
słupy stalowe na blasze i kotwach.
Mam do tych zagadnień kolejne pytania:

3) W jaki sposób należy zabezpieczyć te elementy stalowe przed korozją?

4) W jaki sposób poprawnie wykonać detal gzymsu ściany oporowej?
Zasadne wydaje się tutaj m.in. zastosowanie kapinosa, czyli zabezpieczenie ściany pionowej przed spływaniem wody opadowej po jej licu.

5) W jaki sposób poprawnie wykonać dylatację takiej ściany oporowej i zabezpieczenie jej przed klawiszowaniem?
Ściana oporowa będzie mieć łączną długość ok 25mb. Z uwagi na nasłonecznienie, a co za tym idzie obciążenia termiczne konieczne jest zastosowanie takiej dylatacji. Stara polska norma mówi o stosowaniu dylatacji co 15m w przypadku ścian nasłonecznionych.

Załączam przekrój typowy i rzut z góry na ścianę oporową oraz przekrój geotechniczny wraz z parametrami gruntu z opracowania geologicznego.

Będę wdzięczny jeśli Pan w przyszłości poruszy na tej stronie temat zabezpieczeń ścian oporowych również w szerszym zakresie z uwagi na różne warunki gruntowe i innego typu stosowane konstrukcje ścian oporowych. Z góry dziękuję za odpowiedź na pytania i pozdrawiam.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury oporowe hydroizolacje odwodnienia porady inwestorom porady wykonawcom

MARADAWOJtemat nr 308-1562
visibility czytano 454 razy

Z czego ściany na terenach szkód górniczych


Dzień dobry,
czy istnieją jakieś badania bądź wiarygodne informacje określające przydatność zastosowania określonych materiałów murowych na terenach objętych oddziaływaniami geologiczno-górniczymi (szkody górnicze). Chodzi o wiarygodne materiały określające możliwość zastosowania m.in. pustaków ceramicznych (typu MAX, Porotherm) bądź elementów murowych silikatowych.
Widzę, że zazwyczaj używa się pustaków ceramicznych co jest niezgodne z zaleceniami instrukcji ITB, która zaleca stosowanie elementów murowych grupy I.
Jakie jest Pana zdanie na ten temat?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli konstrukcje stalowe konstrukcje żelbetowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom posadowienia szkody górnicze


© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.